RYCHNOVSKÝ magazín

Rychnovská „válka“ v ulici Javornická: Jeden stěžovatel, sto odborníků a tlaková vlna, co bourá Facebook

Rychnovský magazín 05.01.2026 | 23:42 1 min čtení
Silvestr je za námi, ale v některých částech města to bouchá dodnes. Ne, nebojte se, nejde o opožděný ohňostroj. To jen na sídlišti Mírová a přilehlé Javornické bouchají saze. Stačil jeden status na sociální síti a rozhořela se debata, která krásně ukazuje, jak si tu v tom našem malém rybníčku žijeme. Máme tu všechno: zoufalou matku, policejní byrokracii, internetové pyrotechniky i znalce karmy.
Přečíst článek (AI) Systémový hlas

Všechno to odstartovala paní Gabriela Črepovská. Odvážná to žena, která se rozhodla jít s kůží na trh a veřejně si postěžovat na to, co se dělo během novoroční noci. Bydlí v přízemí na Javornické a podle jejích slov to tam bouchalo tak, že to připomínalo válečnou zónu. Nešlo prý o běžné „prskavky“, ale o rány s tlakovou vlnou, které otřásly domem i psychikou jejího autistického syna a terapeutických zvířat.

Hledá se svědek. Zn.: Spěchá

Paní Gabriela podala trestní oznámení. Výsledek? Klasika, kterou asi čekáte. Policie to smetla ze stolu s tím, že nikdo jiný si nestěžoval a zpětně těžko změří hluk petardy, která bouchla před týdnem. "Tímto považuje Policie ČR věc za vyřízenou," stojí v úředním lejstru.


A tak se paní Gabriela obrátila na sousedy na Facebooku. Hledala svědky. Hledala zastání. Místo toho našla něco, co by se dalo nazvat „Rychnovskou radou starších“.


Diskuze pod jejím příspěvkem je studnicí moudrosti. Okamžitě se vyrojili odborníci, kteří sice na místě nebyli, ale přesně vědí, že: a) v Rychnově se žije dobře a komu se to nelíbí, ať táhne (třeba do Plzně, jak navrhl pan Neterda), b) paní určitě nerozezná legální „kompakt“ od vojenské trhaviny, c) karma je zdarma.


Fascinující je zejména debata o síle výbuchu. Zatímco paní Gabriela popisuje tlakovou vlnu jako z akčního filmu, místní experti ji školí z fyziky a legislativy. "Paní je pyrotechnik? Že pozná, do jaké skupiny co patří?" ptá se jízlivě jeden z diskutujících. Další vytahuje mapu povolených zón, jako by papírová mapa dokázala zastavit hluk šířící se vzduchem.


Korunu všemu nasadil uživatel David Brož, který diskuzi obohatil o přiznání, že on střílel z nelegální pistole a sousedi „radši dělali, že nejsou“. Tak to gratulujeme, Davide, Policie ČR si jistě ráda přečte i váš komentář, když už má ten Facebook tak ráda.

AI vrací úder?

Zoufalství paní Gabriely dospělo do stádia, kdy na pomoc povolala moderní technologie. "Studuji bezpečnost managementu s psychologií a pomocí AI jsem podala věc na přezkum," kontruje v diskuzi. Představa, jak umělá inteligence sepisuje stížnost na rychnovské obvodní oddělení, má v sobě jistý kyberpunkový půvab.

Co si z toho odnést?

Celá ta přestřelka ukazuje jednu smutnou věc. Místo aby sousedi řekli: "Jo, slyšeli jsme to taky, byl to bordel, podepíšu se ti pod to," raději se předhánějí v tom, kdo stěžovatelku víc setře.


Je jedno, jestli to byla pyrotechnika kategorie F3, F4 nebo T-Rex. Jde o to, že tu žije máma se synem, kterým se klepala podlaha pod nohama, a když požádá o pomoc, dostane radu, ať se odstěhuje.


Tak snad bude příští Silvestr klidnější. Nebo si alespoň pořiďte lepší sluchátka, protože spoléhat na solidaritu na Facebooku, to je v Rychnově zjevně riskantnější než manipulace s tou pyrotechnikou.


 
Byli jste na Silvestra v okolí Javornické? Cítili jste tu „tlakovou vlnu“, nebo to byla jen bouře ve sklenici vody? Napište nám, ale slušně – AI nás sleduje!

#silvestr

Fotogalerie

Klikněte pro zvětšení